Yunan lobisine yakın ABD’li kongre üyesi Türkiye’ye F-16 satışına ait tasarısını geri çekti

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını görüştü.

Pappas’ın çok sayıda Kongre üyesinin dayanağı ile NDAA tasarısına eklenmek üzere verdiği ve ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışını engellemeyi amaçlayan tasarısı da gündeme geldi.

New Hampshire vekilinin Türkiye’nin ismini zikretmeden “bir NATO müttefikine yönelik tekrarlanmış yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan bir ülkeye” silah satışının yapılmasını yasaklayan birinci tasarısının “tekrar kıymetlendirmek üzere geri çekildiği” bildirildi.

Komitenin internet sayfasında da tasarıya “geri çekildi” ibaresi eklendi.

Pappas’ın tasarısında şu tabirler kullanılmıştı:

“Başkan’ın, bir evvelki yıl, bir NATO müttefikine yönelik yinelenmiş yetkisiz hava alanı ihlallerinde bulunan yahut diğer bir üye ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü diğer formlarda ihlal eden bir ülkeye, Senato ve Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komitelerine bu ülkenin artık kelam konusu ihlalleri yapmadığını ve 6 ay evvelden bu ihlalleri durdurduğunu teyit etmeden, Silah İhracatı Denetim Maddesi’nin 36’ncı unsuruna tabi olan rastgele bir savunma ekipman yahut hizmetini transfer etmesi yasaktır.”

Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci tasarısının ise “revize edilerek yine sunulduğu” belirtildi.

Bu tasarıda ise Türkiye’ye F-16 satışına yönelik iki kaide koşuldu.

Tasarıda, Başkan’ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış Bağlantılar ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD’nin “ulusal çıkarına olduğunun” ve “bu F-16’ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların detaylı bir izahatını” vermesi gerektiği söz edildi.

Tasarının 2023 savunma bütçesi yasası ile yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Heyeti ve Senato’nun ilgili komiteleri ile Genel Heyetinden geçmesi gerekiyor.