Zafer işareti, HDP bayrağı, Demirtaş ve kayyum vaatleri… İmamoğlu’nun Karadeniz sınavı!

  • HABER7

Her şehirde farklı bir kesime göz kırpan 7’li koalisyon, bugün Karadeniz’e açılıyor.

Edirne’de alkol fiyatlarına indirim vaat eden, Konya’da peygamber torunu olduğunu öne süren, Eskişehir’de bozkurt işareti yapan, İzmir’de Atatürkçülük’ten bahseden, Van’da HDP bayraklarının gölgesinde, PKK ile özdeşleşen zafer işaretiyle selamlama yapıp Demirtaş’a özgürlük vaat eden 7’li koalisyonun öncü isimlerinin bugünkü Rize ve Trabzon mitingindeki mesajları merak konusu.

RİZE VE TRABZON’DA ZAFER İŞARETİ YAPACAK MI?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün önce Rize’de, sonra Trabzon’da boy gösterecek.

İmamoğlu, “Halk Buluşması” adı altında önce Rize Cumhuriyet Caddesi’nde miting düzenleyecek. Rize’de saat 13.30’daki konuşmasının ardından Trabzon’a geçecek.

HDP BAYRAKLARI AÇILACAK MI?

Trabzon Atatürk Meydanı’nda İmamoğlu’nun yanı sıra İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da konuşma yapacak. Saat 17.00’deki mitingde CHP ve İyi Parti’nin yanı sıra gözler HDP/Yeşil Sol bayraklarını arayacak.

‘DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK’ DİYECEKLER Mİ?

Rize ve Trabzon’daki mitingde, terör tutuklusu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için bir kez daha özgürlük vaadinden bahsedilmesi bekleniyor.

Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu’nun, Karadeniz şehirlerindeki miting meydanını zafer işaretiyle selamlaması yine beklentiler arasında yer alıyor.

HDP BAYRAKLARI, DEMİRTAŞ VE KAYYUM VAATLERİ…

CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun 2 Mayıs’ta Van’da gerçekleştirdiği mitingde HDP ve Yeşil Sol Parti bayrakları açılmıştı.

Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, meydanda HDP bayrağı açanları Doğu’da PKK ile özdeşleşen “zafer” işareti yaparak selamlamıştı.

Ekrem İmamoğlu ile Dilek İmamoğlu zafer sembolünün yanı sıra kalp işaretiyle de Van’da desteğe gelen HDP’lilere mesaj vermişti.

İmamoğlu, PKK’ya destek verdiği tespitinin ardından HDP’li başkanların görevden uzaklaştırılarak kayyum atanan belediyeleri de gündemine alarak, “Kayyum düzenine son vereceğiz. Adaletin Ekrem’i de olmaz, Selahattin’i de olmaz, herkes eşittir.” sözlerini sarf etmişti.

Ekrem İmamoğlu’nun konuşması esnasında sık sık “Demirtaş’a özgürlük” sloganları atılmıştı.

Kılıçdaroğlu ise, “Seçimle gelenlerin görevlerinden alındığını biliyorum. Bütün bunları çözeceğim. Kayyum denen garabet uygulamaları tümüyle bitireceğim.” diye konuşmuştu.

DOĞU’DA BAŞKA BATI’DA BAŞKA

CHP’li İmamoğlu ile diğer 7’li koalisyon temsilcilerinin Doğu’da farklı, Batı’da farklı söylem ve işaretlerini mi sürdüreceği yoksa tutarlı bir tavır mı takınacağı merak konusu.

Bugün Karadeniz’de Rize ve Trabzon’da miting yapacak İmamoğlu ve diğer 7’li masa paydaşlarının Van’daki mitinginde fotoğraf karelerine yansıyan görüntüler şunlar:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir