Babacan: MB Başkanı’na çağrım, bir an önce çıkıp kendi ağzından tüm iddialara cevabını verip dedikoduların önünü kessin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin; “Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurumlarından bir tanesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır. Çünkü Merkez Bankası, bütün 85 milyonun cebindeki paranın değerini korur, görevi budur. Bu bankanın büyük bir ciddiyetle, devlet ciddiyetine yakışan bir anlayışla yönetilmesi gerekir. Son dönemlerde ben üzülerek izliyorum ki, Merkez Bankamız yaptığı işlerden çok bazı magazin haberlerle anılmaya başlandı. Bunlar kurum için iyi şeyler değil, varsa bazı konularda dedikodular bazı konularda yalan yanlış ya da doğru haberler varsa, bunların bir an önce en yetkili ağızdan açıklığa kavuşturulup, bu söylentilerin tamamlanması gerekir. Bir noktada bitirilmesi gerekir. Dolayısıyla benim buradan Merkez Bankası yönetimine çağrım, özellikle Merkez Bankası Başkanı’na çağrım; bir an önce çıkıp basının önüne kendi ağzından, tüm bu iddialara cevabını verip dedikoduların önünü kesmektir” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, seçim çalışmaları kapsamında Konya’da esnafları ziyaret etti. Babacan, ziyareti sırasında basının sorularını da yanıtladı. Anka’nın aktardığına göre Babacan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile ilgili tartışmalarla ilgili şu değerlendirmelerle bulundu:

“Merkez Bankamız yaptığı işlerden çok bazı magazin haberlerle anılmaya başlandı”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurumlarından bir tanesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır. Çünkü Merkez Bankası, bütün 85 milyonun cebindeki paranın değerini korur, görevi budur. Bu bankanın büyük bir ciddiyetle, devlet ciddiyetine yakışan bir anlayışla yönetilmesi gerekir. Son dönemlerde ben üzülerek izliyorum ki, Merkez Bankamız yaptığı işlerden çok bazı magazin haberlerle anılmaya başlandı. Bunlar kurum için iyi şeyler değil, varsa bazı konularda dedikodular bazı konularda yalan yanlış ya da doğru haberler varsa, bunların bir an önce en yetkili ağızdan açıklığa kavuşturulup, bu söylentilerin tamamlanması gerekir. Bir noktada bitirilmesi gerekir.

“Bankanın itibarına zarar demek, 85 milyonun cebindeki Türk lirasının itibarına zarar demektir”

Merkez Bankası’nın tartışıldığı her bir gün, bankanın itibarına zarar verir. Bankanın itibarına zarar demek, 85 milyonun cebindeki Türk lirasının itibarına zarar demektir. Dolayısıyla yapılması gereken bir an önce bütün bu iddiaların , dedikoduların, ne var ne yoksa söylenti, bizzat başkan tarafından, Merkez Bankası Başkanı tarafından canlı bir şekilde, sözlü bir şekilde açıklamayı yapıp, buna bir son vermektir. Bu yapılmadığı sürece bu tartışmalar devam ettiği sürece de kuruma çok yazık olur. Çünkü bir ülkenin büyüklüğü bir ülkenin gücü, o ülkenin kurumlarının gücünden, kurumlarının büyüklüğünden geçer.

Merkez Bankası da özellikle ekonomi yönetiminde en önemli kurumlardan birisidir. Dolayısıyla benim buradan Merkez Bankası yönetimine çağrım, özellikle Merkez Bankası Başkanı’na çağrım; bir an önce çıkıp basının önüne kendi ağzından, tüm bu iddialara cevabını verip dedikoduların önünü kesmektir. Daha fazla bankayı tartıştırmak bu ülkenin ekonomisine büyük zarar verir.”

Babacan, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Kaymakamı’nın imamı dövmesine ilişkin de şunları söyledi:

“Şiddet kırmızı çizgi, bu iddialar doğruysa fiziki şiddet varsa bunlar kabullenilecek şeyler değil”

“Diyarbakır’da olan hadiseyi bir kaymakamla bir cami avlusundaki hadiseyi basından takip ettik. Basından okuduğumuz şeylerle ancak ne olup bittiğini anlamaya çalıştık. Fakat hem İçişleri Bakanlığı hem de Diyanet İşleri Başkanlığı, iki ayrı koldan bir soruşturma başlatmış durumda. Bu soruşturmanın tamamlanmasını beklememiz gerekiyor. Ancak şu çok önemli ki oradaki iddialar doğru mudur değil midir biz bilmeyiz. Bu soruşturma yapacakların konusudur. Ülkemizde, yumruk, darp, fiziki şiddet, bu tür şeylerin gittikçe yaygınlaştığını görüyoruz, duyuyoruz. Hatırlarsanız 1 Ocak’taki Filistin mitingi çıkışında da bir vatandaşımıza yumruklu bir saldırı yapılmıştı. Onun görüntüleri delilleri ortada olduğu için tabii o ayrı bir konu. Fakat biz şiddetin her türlüsüne karşıyız. Şiddet kırmızı çizgi, bu iddialar doğruysa fiziki şiddet varsa bunlar kabullenilecek şeyler değil. İddiaların doğru olup olmadığı şüphesiz her iki koldan yapılacak, hem İçişleri Bakanlığı hem de Diyanet Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak soruşturma sonucunda, ortaya çıkacak konulardır.

“soruşturma nihayete erdiğinde gerçeğin ne olduğunu ne olmadığını anlayacağız”

Bu ülkenin sorunlarını konuşa, konuşa çözmesi lazım, mülki idare sorumluluğu taşıyan insanların, her şeyden öte hukuka sahip çıkan ve işini hukuka uygun şekilde yapan insanlar olması lazım. Başkaları hukuksuzluk yapsa da kural dışına çıksa da hukuksuzlukla, kural dışılıkla mücadeleyi yine hukuk içerisinde yapmak zorunda olan, en başında mülki idari hakimlerimizdir.

Ne olmuştu?

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan hakkında son günlerde basına yansıyan iddialar sebebiyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rahatsız olduğu ve Erkan’ın görevden alınabileceği iddia edilmişti.

Merkez Bankası çalışanı Büşra Bozkurt, CİMER’e yazdığı dilekçe ile Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığını iddia etmişti. Erkan’ın babasının Merkez Bankası’nda bir makam odasının bulunduğu ve kendisine makam aracı tahsis edildiği iddiaları da basına yansıdı.

Yaşananların gündeme gelmesinin ardından Gaye Erkan ve babası Erol Erkan açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

TIKLAYIN – İddia: Erdoğan, Hafize Gaye Erkan ile görüşecek: Üç seçenek konuşuluyor

TIKLAYIN – İddia: Hafize Gaye Erkan seçimden önce görevden alınabilir

TIKLAYIN – Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Mehmet Şimşek-Gaye Erkan Krizi’ne ilişkin yanıt!

TIKLAYIN – Hafize Gaye Erkan’ın annesi, Merkez Bankası çalışanıyla whatsapp yazışmalarını paylaştı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx