Çıkış Felsefesi Yerle Bir! Bitcoin İçin Beklenmeyen Sonuç

Bitcoin için ilginç ve çıkış felsefesine belki de hiç yakışmayacak bir sonuç var. BTC sahipliğindeki dağılın açıkçası korkutan boyutta. Ancak isterseniz bir karşılaştırma ile devam edelim. World Inequality Report’un (2022) verilerine kriptokoin.com olarak bakalım. Buna göre küresel nüfusun en zengin %10’u toplam gelirin %52’sini kazanıyor. Diğer taraftan en yoksul %50’si toplam gelirin %8,5’ini alıyor. Bitcoin için çıkış felsefesinde belki de bu duruma müdahale etmek şeklinde bir aşama vardı. Ancak geldiğimiz nokta durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Büyük Bitcoin sahiplerinin %1’i toplam arzın neredeyse %99’unu kontrol ediyor

Tüm Bitcoin adreslerinin en üst %1’i şu anda şaşırtıcı bir şekilde 19,3 milyon BTC’ye sahip. Buna göre  bu da kripto para biriminin toplam dolaşımdaki arzının yaklaşık %99’unu temsil ediyor. Blockchain veri platformu Glassnode’dan alınan bu veriler dikkat çekiyor. Servet yoğunlaşmasında üç ayın en yüksek seviyesini ortaya koyuyor. Bu kadar önemli bir kısmın bu yatırımcıların elinde olduğu en son tarih Haziran 2023’ün sonuydu. Bu adreslerin önemli bir kısmının, kullanıcıların kripto varlıklarını onlar adına tutan borsalara ait olduğunu belirtmek gerekiyor.

Glassnode’un tahminlerine göre, Bitcoin adreslerinin en üst %1’i şu anda toplam arzın %98,913’ünü kontrol ediyor. Buna göre bu da yaklaşık 19,5 milyon coine denk geliyor. Bu yatırımcılar Haziran ayının başından bu yana sürekli bir birikim çılgınlığı içinde. Bitcoin’in 30.000 dolar sınırını aşma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından biriktirme çabalarına kısa bir süre ara verdiler. Ancak birincil kripto para birimi Temmuz ayında mini bir boğa koşusuna girdi. Bu canlanma balinalar arasındaki ilgiyi yeniden canlandırdı. Diğer taraftan balinaların elindeki arz yüzdesinin artmasına neden oldu.

Bin ve üstü BTC tutan adreslerde azalma

Mayıs ayında, Bitcoin adreslerinin en üst %1’i yaklaşık 19,5 milyon adet BTC’nin %99’unu elinde tutuyordu. İlgili bir gelişme olarak, 1.000 BTC ya da daha fazlasını tutan Bitcoin adreslerinin sayısında bir düşüş olduğu dikkatleri çekmişti. Ayrıca en son 2019’da görülen seviyelere ulaştması söz konusuydu. 27 Eylül itibariyle, yalnızca 1.997 cüzdan 26,4 milyon doların üzerinde Bitcoin tutuyordu (mevcut oranlarla). Bu düşüş trendi, Terra çöküşüne denk gelmişti. Ayrıca Celsius Network iflası ve FTX erimesi gibi önemli olayların damga vurduğu geçtiğimiz yıl boyunca belirgin bir şekilde görüldü.

Bağlam açısından, 2021 yılında, 1.000 BTC veya daha fazlasını tutan yaklaşık 2.500 Bitcoin adresi vardı. Buna göre bu dönem, gelişen bir kripto piyasası ve Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 70.000 dolara ulaşmasıyla karakterize ediliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx