İran’ın İsrail veya ABD’yi hedef alacak saldırısına karşı yüksek alarm

ABD, İsrail’in Suriye’deki İran Konsolosluğuna gerçekleştirdiği saldırıya misilleme olarak İran’ın bölgedeki muhtemel saldırısına karşı yüksek alarma geçti.

İsrail ordusunun geçtiğimiz pazartesi günü Suriye’nin başkenti Şam’daki İran Konsolosluğuna gerçekleştirdiği ve 2’si general toplam 7 İranlı askerinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bölgede tansiyon giderek yükseliyor. İngiliz haber ajansı Reuters, ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde İran’ın saldırıya karşılık vermesi beklendiğini, bu nedenle ABD’nin bölgede yüksek alarma geçtiğini ve hazırlandığını belirtti. Yetkili, “Kesinlikle yüksek düzeyde teyakkuz halindeyiz” ifadesini kullandı.

“İRAN, İSRAİL TOPRAKLARINI VURABİLİR”

ABD’li NBC News ise iki ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberinde Washington yönetiminin, İran’ın misilleme olarak “İsrail içindeki hedefleri” vurmasından endişe ettiğini belirtti. Yetkililer, İsrail içindeki bir saldırıda sivillerden ziyade askeri veya istihbarat hedeflerine odaklanılmasının beklendiğini söyledi. Yetkililer ayrıca Washington yönetiminin, İran’ın muhtemel misillemesine verilecek karşılığı da değerlendirmeye başladığını ifade ederken, ABD ordusunun halihazırda bölgede yüksek alarm durumunda olduğunu vurguladı.

İran’ın Şam konsolosluğuna yapılan saldırıda hayatını kaybeden Devrim Muhafızları Ordusu askerleri için cenaze töreni düzenlendi. Törene, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de katıldı.

“SALDIRI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA OLABİLİR”

ABD’li yayın kuruluşu CNN International da ABD yönetiminden üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde İran’ın, İsrail’in saldırısına misilleme olarak önümüzdeki hafta bölgedeki İsrail veya ABD varlıklarını hedef alacak “önemli” bir saldırıya aktif olarak hazırlandığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx