MTV’den yakınan araç sahipleri bunu duyunca yıkılacak Yüzde 95 zamlı ödeyeceksiniz

Olası bir kazaya karşın aracını güvence altına almak isteyen bir sürücüler kasko ücretlerine gelen yüzde 95 zam kaşsında ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

Aracına kasko yaptırmak için fiyat araştırması yapan sürücüler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Otomobil kasko fiyatlarına yüzde 95 zam geldi. İşte zamlı araç kasko fiyatları…

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) rakamlarına göre yılın ilk 11 ayında kasko ücretleri yüzde 95 oranında arttı. Oysa aynı dönemde enflasyon oranı yüzde 62 olarak gerçekleşmişti. Kasko fiyatları yüzde 95 zamlanınca 1 adet araç başına kasko fiyatı 5 bin 106 liradan 8 bin 437 liraya çıktı. Otomobillerde bu rakam 4 bin 835 TL 7 bin 502 liraya çıktı. En büyük artış yüzde 215 ile kamyonet kaskolarında oldu.

Uzmanlar sigorta şirketlerinin trafik sigortasından aldıkları zararları kaskodan çıkarmaya çalıştıklarını belirtiyor.

2023’ün ilk 9 aylık rakamları ise sigorta şirketleri topladıkları 57 milyar liralık prime karşı 22.4 milyar liralık tazminat ödemesi yaptığını gösteriyor. Sigorta şirketleri geç karşıladıkları sigorta tutarları üzerinden ayrıca faiz geliri de elde ediyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİ YAN GELİR ELDE EDİYOR

Şirketler diğer yandan gelecek dönemdeki hasarlara karşı 10.9 milyar lira ayırdı. Rakamlar sigorta şirketlerinin teknik anlamda hasar/prim oranının yüzde 58 civarında olduğunu gösteriyor.

Bir başka konu ise şirketlerin topladıkları prim ile hemen hasar ödemesi yapmamaları ve faizler ile yan gelir elde etmesi… Rakamlar mali karla birlikte sigorta şirketlerinin yüzde 53.5 kar marjı ile çalıştığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx