PKK ve FETÖ ilişkilerini artık saklamıyor

İsveç Başbakanı’nın “Türkiye ile daha yakın çalışacağız” açıklamasının ardından FETÖ’cü Erkam Tufan Aytav, Türkiye’nin İsveç kararını değerlendirmek için PKK/KCK’nın Suriye kolu olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim’i Youtube kanalında konuk aldı.

PKK/PYD’nin İsveç’te örgütlü bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Müslim, “İsveç’teki kanunlardan faydalanıyorduk, örgütlenmemiz kolay oluyordu” dedi.

İki terör örgütünü buluşturan yayında konuşan Müslim, ABD ile ortak ilişkilerinin 2015’te başladığını ve bugün de sürdüğünü söyledi.

SALİH MÜSLİM KİMDİR

Salih Müslim, 3 Mart 1951 tarihinde Suriye’nin Halep şehrinin Aynel Arab bölgesinde bulunan Şeyran köyünde doğdu. Çiftçilikle uğraşan ailesi Barazi aşiretine mensuptur. Baraziler Türkiye’ye de yayılmış büyük bir aşirettir.

Lise öğrenimini Halep’te tamamlayan Müslim, daha sonra İstanbul’a gitti. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Londra’da çalışan doktor abisinin yanına gitti.

Daha sonra Suudi Arabistan’ın milli petrokimya şirketi Petromim’de bir dönem mühendis olarak çalıştı. 1998 yılında Kürdistan Demokrat Partisi’nin Suriye kolu olan Suriye Kürdistan Demokrat Partisi’ne katıldı. 2003’de bu partiden ayrılarak Demokratik Birlik Partisi’ne katıldı. 2010 yılında bu partinin lideri oldu. Salih Müslim, Beşar Esad yönetimi tarafından 2003 yılında mahkum edildi. Ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 2010 yılında Irak’a kaçan Müslim, 2011’de yeniden Suriye’ye dönerek, buradaki olaylarda aktif rol oynadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx