Yapay Zeka Destekli Kod Düzenleyicisi Google Project IDX Duyuruldu

Google, Project IDX adını verdiği yeni bir bulut tabanlı tümleşik geliştirme ortamını (IDE) duyurdu. Şirket yeni ürünüyle yazılım geliştiricilere uygulamaları daha verimli bir şekilde oluşturmak için yapay zeka araçları ve yetenekleri sağlayarak deneyimlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

Google, Codey ve PaLM 2 gibi yapay zeka entegrasyonlarına odaklanmalarına olanak tanıyan Visual Studio Code’un (Code OSS kullanarak) üzerine Project IDX’i oluşturdu. Google’ın Codey AI programlama asistanı, akıllı kod tamamlama, kodlama sorularını yanıtlamak için bir sohbet robotu ve bağlamsal kod önerileri sağlıyor.

Project IDX, geliştiricilerin tam yığın web ve mobil uygulamaları doğrudan tarayıcıda kodlamasına olanak tanıyor. Project IDX şu anda Angular, Flutter, React ve Vue.js gibi popüler çerçeveleri, planlanan ek diller ve çerçeveler için destekle birlikte destekliyor.

Project IDX’in önemli bir avantajı, herhangi bir cihazdan erişilebilen tutarlı bir geliştirme ortamı sağlaması Bu, geliştirici ortamlarının makineler arasında senkronize olmasını sağlamak gibi yaygın sorunları ortadan kaldırıyor. Bulut tabanlı IDE ayrıca birçok geliştirici makinesinde yerel olarak bulunmayan sağlam bilgi işlem kaynaklarına erişim sağlıyor.

Project IDX, kaynak kontrolü için GitHub ve barındırma, bulut işlevleri ve daha fazlası için Google’ın Firebase platformuyla derinlemesine entegre oluyor. Her çalışma alanı, Linux tabanlı bir sanal makine sağlıyor.

Project IDX şu anda erken ön izleme aşamasında ve Google daha fazla dil, çerçeve ile bulut hizmeti entegrasyonu eklemeyi planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx